Dönüşüm Optimizasyonu : Saatvesaat.com.tr

, , 4 Comments

saatvesaat-magaza

Saat & Saat, 1971 yılında kurulmuş ve 2008 yılından itibaren online saat satış sitesini açmıştır. Online mağazasının yanında Türkiye’nin her yerinde 109 mağazasıyla birçok saygın saat ve taki markasının Türkiye Distribütörlüğünü yapmaktadır.

Optimizasyon Süreci Nasıl Başladı?

 

1-) Sorun : Ana sayfasaya gelen ziyaretçiler, diğer sayfalara oranla daha fazla siteden ayrılma (bounce rate) eğilimi gösteriyordu. Bu nedenle mağazanin girişinde iyileştirmeler yapmak istedik.

 

2-) Yöntem : Daha fazla deneyim sahibi olduğumuz mağazacılıktaki (offline) başarılarımızı, online tecrübeye dönüştürmenin iyi bir başlangıç noktası olacağına karar verdik ve toplantılarımıza Saat & Saat eticaret ekibinin yanında mağaza satış uzmanı olan Ali Bey ‘i de dahil ettik.

 – Ali Bey ‘e sorduk : Saat & Saat mağazalarına gelen müşterilerimize ilk neler soruyoruz :

* Kendinize mi saat bakıyordunuz yoksa hediye olarak mı?  (saat talebi için cinsiyeti öğreniyoruz!)

* Baktığınız özel bir marka var mı? (marka talebini öğreniyoruz!)

* Fiyat olarak ne düşünüyorsunuz ? (fiyat aralığını öğreniyoruz!)

Bu basit dialogdan bir saat satış süreciyle ilgili fikir edindik ve sitemizin ana sayfasının bu sorulara cevap verecek şekilde değiştirdik.

3-) Araç : Tüm geliştirmeler Frosmo platformu üzerinde tamamlanmıştır. Kaynak kod üzerinde herhangi bir değişikliğe gerek kalmadan tüm değişiklikler, ölçümleri ve analizleri tamamlanmıştır.

 

4-) Sonuç : Ana sayfa bounce rate oranını %14 oranında düştü, menünün kullanım oranı %12.5 arttı ve menünün satışa etkisi* %62.5 oranda artış gösterdi.

 

Önceki Menü :

saatvesaat default menu

Şimdiki Menü :

saatvesaat-yenimenu-2

………………………………………..   ANALİZ SONUÇLARI  ………………………………………..

Frosmo Panel :

saatvesaat donusum

Google Analytics :
saatvesaat-google-analytics

Yeşil herzaman güzeldir  🙂

* menu etkisi

Bu çalışma ile markanın uzmanlığının (know how) sitede doğru uygulaması ile elde edilen sonuçları inceledik. Metodoloji ve çalışmalarla ilgili fikirlerinizi ve yorumlarınızı alttaki yorum formunu kullanarak paylaşabilirsiniz.

 

4 Responses

 1. Bülent KILIÇ

  31 Ağustos 2015 12:01 pm

  Bu gün Junk email kutuma düştü saatçinin mesajı … Kişisel olarak marketing ve campaign işleriyle siz mi ilgileniyorsunuz bilmiyorum ama hayli itici bir başlığı olduğunu söyleyebilirim … 96’dan beri internetle içli dışlı biri olarak, klişe hale gelişmiş cümlelerden firmanın kurtulması gerektiği düşüncesindeyim.

 2. engin

  2 Eylül 2015 5:55 pm

  değişiklikten sonraki artış inanılmaz seviyede. sabit bir ürün için yapılabilir değişiklikler ama çoklu ürün sitelerinde aynı dönüşümü alamayız diye düşünüyorum. yanlış mıyım ?

 3. Suphi Abi

  4 Ekim 2015 2:27 pm

  Selam Bulent,

  yorumuna katiliyorum, ben de benzer bir iki email e denk geldim firmadan. Pazarlama faaliyetlerinden ben sorumlu degilim, fakat bu yorumunu da firmanin degerlendirmesini saglayacagim.

 4. Suphi Abi

  4 Ekim 2015 2:32 pm

  Selam Engin,

  degisiklik sonrasinda buyuk bir basarinin gelmesi, siteye gelen ziyaretcinin ihtiyaclarinin ve taleplerinin dogru anlasilmasi ve buna cevap verilmesiyle ilgili.

  Senin belirttigin “coklu urun siteleri” durumunda da gelen ziyaretcilerden ogrendigin her bilgiyi kullanarak onlara bireysel anlamda daha iyi servis vermek icin neler yapabilirim diye dusunursen, ayni basariyi saglamak zor degil.

  Örnek : senin sitene (baylamba.com) bir aku reklamina tiklayarak geldiysem, kategori bölumunde hirdavat ve guvenlik alanlarindan ziyade bana aku cesitlerini öne cikardigin bir sunum yapman benim daha cok isime yarar. Hatta sayfada hangi tip akuye ihtiyacimin oldugunu anlamama yariyan bir icerik sunarsan, akuyu kesin senden alirim.

Leave a Reply