Facebook reklamları Google Analytics ile nasıl takip edilir

, , 3 Comments

Facebook reklamlarını Google Analytics üzerinde takip

Sitemizle ilgili tüm istatistiksel verilere Google Analytics üzerinden ulaşırken, Facebook reklamlarının takibi konusunda standart ayarlarıyla tam anlamıyla başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Fakat elbette bu sorun içerisinde bir çözüm yöntemi var.

Google Analytics ‘in dış reklamlarda yolunu bulması için ürettiği yardımcı aracı URL oluşturucu kullanarak facebook reklamlarına yerleştireceğimiz adreslere filtreler ekleyerek takibini sağlayacağız.

Google Url Oluşturucu Sayfası
Bu formu kullanarak reklamımızı yönlendireceğimiz url ‘nin sonuna bu reklam kampanyasını işaretleyen kodlar ekleyeceğiz.

URL  OLUŞTURUCU

1-) Reklam Vereceğimiz URL : http://www.eticaretabi.com/rejoiner-uygulamasi/

2-) Kampanya Kaynağı : Facebook

3-) Kampanya Aracı : banner

4-) Kampanya Adı : Yaz-Kampanyası

Bu bilgileri girip formun altındaki “Gönder” butonuna tıkladığınızda hemen altında facebook reklamınıza eklemeniz gereken link belirecektir.

SONUÇ :

http://www.eticaretabi.com/rejoiner-uygulamasi/?utm_source=Facebook &utm_medium=banner&utm_campaign=Yaz-Kampanyasi

**Reklam kampanyanızı düzenlemiş olduğunuz özel takip URL ‘si ile aktifleştirdikten sonra Google Analytics üzerindeki takibi Trafik Kaynakları >> Kaynaklar >> Kampanyalar başlığı altında inceleyebilirsiniz.

Google Analytics Kampanyalar Sayfası

 

3 Responses

 1. Suphi Abi

  11 Temmuz 2013 6:28 pm

  Cem abi bahsetmeyi unutmuş ama URL Oluşturucu kullanarak yalnızca facebook reklamlarının takibini değil, google adwords dışında yapacağınız tüm dış reklam kaynaklarını daha iyi analiz edebilirsiniz.

  email kampanyaları, bannerlar…

 2. ali baba

  2 Ağustos 2013 12:28 pm

  sadece bunları yapmak yeterli oluyor mu? bu kampanya linkini nasıl etkinleştirebiliriz ve analytics izleme bilgileri ekranındaki kampanya alanına kaynak aracı bilgileri girecekmiyiz? bilmeyenler için çok açıklayıcı olmamış yazınız…

Leave a Reply