Hangi ilden ne kadar sipariş alıyorsun?

, , 4 Comments

Siparişlerin illere göre dağılımı

Ofisin, deponun bulunduğu lokasyonu sayesinde rakiplerine karşı avantaj sağlayabilirmisin?Aynı şehirdeki müşterilerin için çeşitli promosyonlar sunmalımısın : ücretsiz kargo, hızlı teslimat, ofis teslim… Bunlara kafa yormadan önce varolan durumda hangi ilden ne kadar sipariş alıyorsun bunları bilmen lazım.

1-) Google Analytics ‘de sol menüden Kitle  ana sekmesinin altında Demografi altındaki Yer ‘i seçiyoruz.

Google Analytics Demografi Sayfası

2-) Menünün ortasındaki üst bölümden de E-ticaret filtresini işaretleyin

Google Analytics Harita Yerleşimi Sayfası

3-) Orta menüden Şehir ‘e tıklayın

Google Analytics Şehir Filtresi

4-) Şimdi hangi Şehir den ne kadar Sipariş alıyorsun inceleyebilirsin.

Google Analytics İllere göre sipariş dağılımı sayfası

 

4 Responses

 1. baan ayna

  9 Mayıs 2013 12:56 pm

  merhaba,

  sanırım buradaki iller bizim idarei sınırlar ile çizilmiş iller değil diye biliyorum.

  şöyle ki mesela malatya diye gelen il elazığ tunceli ve sivasın satış verilerini birlikte getiriyor.

  konu hakkında bir bilginiz var mıdır ?

 2. Suphi Abi

  9 Mayıs 2013 1:12 pm

  Bunun nedeni sanıyorumki, Türk Telekom internet bağlantısı esnasında ip adresi dağıtırken bazı hatalar oluyor ve lokasyon bilgisinde yanlışlıklar meydana getiriyor.

  Zaman zaman kendi ip adresim üzerinden lokasyonu kontrol ettiğimde de farklı illerde gözüktüğüm oluyor, fakat eskiye nazaran şimdilerde bu sistemlerin daha sağlıklı çalıştığını düşünüyorum ve kısa zaman içerisinde de net bir şekilde lokasyon alabileceğiz umarım.

  O zaman gerçekten lokasyon bazlı kampanyalar yapmanın önü açılıyor; yalnızca şirketinizin olduğu ildeki ziyaretçilere "Ücretsiz Kargo" logosu göstermek ya da kargo tutarını ziyaretçinin iline göre hesaplatarak otomatik sunmak gibi…

 3. network türkiye

  5 Temmuz 2013 11:56 am

  Aslında genel manası ile belli satış oranlarının büyük kısmı büyük şehirler ve çalışan sayısının çok olduğu iller,çünkü çalışmayan,ev hanımı ya da pc başında iş yapmayan büyük bir kesim hala online alışverişi kullanmakta tereddüt ediyor.Fakat yeni nesil tvler ile kumandaya giren siteler ve kapıda ödeme sayesinde artış olcağını tahmin ediyorum

 4. Suphi Abi

  11 Temmuz 2013 6:31 pm

  Çok güzel bir öngörü olmuş. Tablet ve mobil derken televizyonlarında akıllanıp, tüketiciye kolay alışveriş yapabileceği platformları sağlayabilirse, yepyeni mecralar ve takip şekilleri de biz marketing uzmanlarının hayatını şenlendirecektir.

Leave a Reply