Google Tag Manager Nasıl Kullanılır

, , 6 Comments

Google Tag Manager
Google Tag Manager, tek kaynak üzerinden sitenizde istediğiniz sayfaya kod ekleyip düzenleme yapabileceğiniz bir uygulamadır.

Eticaret sitenizde kullanmanız gereken onlarca uygulama olacaktır : Google Analytics, Remarketing araçları, Rejoiner, Visualwebsiteoptimizer

Bu uygulamaların herbiri için sitenizde belli sayfalara uygulama kodlarını eklemeniz gerekecektir. Her yeni kod ekleme ve özelleştirme süresince IT departmanı üzerinden yürüyen manual bir süreç yerine tüm sayfalarınıza yalnızca Google Tag Manager kodunu yerleştirerek tüm denetimi bir noktadan yapabilirsiniz.

Google Tag Manager Kurulum Videosu :

NOT -1: Google Tag Manager ‘in sağladığı kullanım ve yönetim kolaylıklarının yanında özellikle hazır yazılım kullanan eticaret firmaları için çok faydalı olabiliyor. Örneğin yalnızca sepet sayfasına bir kod eklemek istediğinizde kullanılan hazır yazılımların çoğu bu desteği sağlayamamaktadır, fakat aynı işlemi Google Tag Manager içerisinde oluşturduğunuz bir Etiketin yalnızca sizin seçtiğiniz url üzerinde çalışmasını ayarlayabilirsiniz.

NOT -2 : Ayrıca Google Tag Manager kullanarak sitenizde kullandığınız uygulamaların kodlarını gizleyebilirsiniz ve bu sayede hangi araçları kullandığınız kaynak kodlarınız incelenerek bulunamaz.

 

6 Responses

 1. tjk tahmin

  23 Ekim 2013 11:50 am

  Bu sistemi tjktahmin.com da kullanmak istiyordum. Hazır sistemin içerisinde hali hazırda güzel bir seo yapılandırması mevcut. Google Tag manager kullanmak bu sitenin seosuna yarar mı yoksa zarar mı katar? Ayrıca kod gizleme demişsiniz kaynak görüntülemede istesek tüm kısmı gizleyebiliyor mu?

 2. Suphi

  3 Kasım 2013 8:19 pm

  1-) Google Tag Manager kullanımıyla ilgili genel kanı, sitenizin SEO durumuna olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmayacağı yönünde.

  2-) Google Tag Manager kullandığınızda sitenize eklediğiniz kod parçası sadece ara bağlantıyı sağladığından, kaynak kodlar incelendiğinde de sizin Google Tag Manager panelinden eklediğiniz kodlar görünmeyecektir.

 3. eticaretabi

  5 Aralık 2013 10:53 am

  tekrar kontrol ettim fakat video çalışıyor Enes, farklı bir tarayıcıyla denersen sorun olmayacaktır.

 4. Suphi

  10 Şubat 2014 12:26 pm

  Google tag manager sitenizin seo yapısına olumlu ya da olmusuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum.

  Sitenize google tag manager ile eklediğiniz kodları kaynak kodları inceleyerek görüntüleyemezsiniz fakat tarayıcınızdaki öğeyi denetle bölümünden kodun sonuçlarını bulabilirsiniz ki bu da pek kolay sayılmaz.

 5. Barış Özaydın

  24 Şubat 2014 8:37 pm

  google’un body tag’leri arasına ekleyin demesinin sebebi canları öyle istediği için değildir 🙂
  Head tag’i arasına koyulan her javascript dosyası sayfanın yüklenmesini geciktirir, şöyle ki. browser’lar sayfayı render etmeye başlamadan önce head tag’leri arasındaki css veya javascript dosyalarını yükler ondan sonra sayfayı render etmeye başlar. Eğer yüklenen javascript dosyası sayfanın render edilmesini etkilemiyorsa onu body tag’inin en altına koyarız ki sayfanın render edilmesini hızlandıralım ve kullanıcı biran önce sayfaya ulaşsın. google tag manager için eklenen kod da sayfanızla direkt bağlantısı olmadığı için onu body tag’inin en altına koymak bizim için daha iyi olacaktır.

Leave a Reply